#TELMATIK
PT0-10 Czujnik temperatury z przetwornikiem do sterowników APB, SR, AF, innych
PT0-10 jest zespołem cyfrowego czujnika temperatury DS18B20 i układu przetwornika sygnału cyfrowego na napięcie wyjściowe 0-10V. Sygnał wyjściowy jest proporcjonalny do mierzonej temperatury w zakresie określanym przez zamawiającego. Można więc wybrać dowolny zakres z przedziału od -50 do +120 stopni C, któremu odpowiadać będą zmiany sygnału wyjściowego 0-10V. Jeśli interesujące nas graniczne temperatur to np. 20 i 70 stopni, PT0-10 pozwala ograniczyć zakres przetwarzania tylko do tych wartości. Oznacza to pomiar w optymalnym zakresie 50 stopni / 0-10V, zamiast nadmiarowego zakresu np. 0-100 stopni ( z potrzebną dwukrotnie większą rozdzielczością pomiaru ). Podejście takie ma znaczenie dla zapewnienia dokładności pomiaru przy ograniczonej rozdzielczości przetwarzania wejść sterowników. Sam cyfrowy czujnik temperatury w obudowie TO-92 połączony jest z układem przetwornika trójżyłowym kablem o długości 2m albo 5m, który może być przedłużany skrętką do kilkunastu metrow lub skracany do min. 0,2m . Długie połączenie przetwornika do sterownika powino być ekranowane ( uziemione jednostronnie ), aby ograniczyć wpływ zakłóceń na analogowy sygnał 0-10V. Do znacznego przedłużania połączenia samego czujnika i płytka, polecana jest tzw. skrętka z koralikiem ferrytowym. Płytka elektroniczna pasuje do obudowy KMz-105 (DIN) lub KM-2 (montaż wkrętmi). Oferowane są też wykonania PT0-10w z wodoodpornymi czujnikami.
Podstawowe dane:
Graniczne temperatury pracy
Zakres mierzonych temperatur
Rozdzielczość pomiaru
Dokładność pomiaru
Sygnał wyjściowy
Obciążalność wyjścia
Zabezpieczenie przeciwzwarciowe
Napięcie zasilania
Wymiary
#TELMATIK
PT0-10 instalacja przy większych odległościach
Czujnik PT0-10 dostarczany w postaci płytki i oddalonego o 2 albo 5m czujnika cyfrowego można zastosować w instalacji przekraczającej podane długości. W przypadku przedłużania połączenia cyfrowego należy stosować tzw. skrętkę ( popularne przewody ekranowane maja duże pojemności pasożytnicze ) o możliwie dużym przekroju i ewentualnie koralik ferrytowy ( filtr dolnoprzepustowy ) przy płytce. Połączenie analogowe płytki ze sterownikiem lepiej wykonać przewodami z oplotem (ekranem ), jednostronnie połączonym z masą. Rezystancję wejścia sterownika warto zmniejszyć przez dołšączenie rezystora ( 470 do 1 k ) Pozwala to na zmianę charakteru sygnału w samej linii z napięciowego 0-10V na prądowy ( np. 0-20mA ) . Płytki elektroniczne pasują do obudowy KMz-105 (DIN) lub KM-2 (montaż wkrętmi).
Podstawowe dane:
Graniczne temperatury pracy
Zakres mierzonych temperatur
Rozdzielczość pomiaru
Dokładność pomiaru
Sygnał wyjściowy
Obciążalność wyjścia
Zabezpieczenie przeciwzwarciowe
Napięcie zasilania
Wymiary
#TELMATIK
PCT0 Czujnik temperatury z przetwornikiem do sterowników APB
Półprzewodnikowy czujnik temperatury PCT0 jest prostym i tanim zastosowaniem półprzewodnikowego elementu LM-35 do pomiaru temperatury w zakresie 0-100oC . Element ten zapewnia dobrą liniowość typowo 0,2oC, jednak przez producenta nie jest on skalowany w jednym punkcie z taką dokładnością ( korekcja w APB ). Przez selekcję półprzewodników LM-35 i dobór elementów w dobudowanym układzie elektronicznym zamieniającym wskazania LM-35 z 10mV/oC na prąd w pętli 0-20mA uzyskano dokładność PCT0 nie gorszą niż +/- 0,6oC. Czujnik PCT0 stosowany jest do pomiaru temperatur w pomieszczeniach, kanałach wentylacyjnych , pośredniego pomiaru temperatury cieczy przez pomiar temperatur rur, zbiorników itp. Ze względu na dopuszczalną temperaturę złącza półprzewodnikowego, czujniki półprzewodnikowe nie powinny być stosowane w miejscach, gdzie temperatura przekracza 125oC. Przykład podłączenia czujnika do analogowego wejścia sterownika przedstawia rysunek. Zmianom temperatur 0-100oC odpowiada zmieniający się prąd w pętli 0-20mA. Prąd ten zamieniany jest na spadek napięcia 0-10V, mierzony przez sterownik. Zmieniając wartość rezystora pomiarowego można ograniczyć zakres pomiarowy np. do 0-50oC. Razem z PCT0 dostarczane są dwa rezystory pomiarowe 1000omów. UWAGA: Dobierając zasilanie należy pamiętać o wymaganym minimalnym 5V spadku napięcia, jaki musi pozostać na czujniku PCT0. Np. przy zasilaniu sterownika i PCT0 z 12V zakres poprawnie mierzonych temperatur będzie ograniczony dp 70oC ( rezystor 500) lub 35oC ( rezystor 1k). Przy zasilaniu 15V już nie ma tego ograniczenia.
#TELMATIK
ST-5310 Przetwornik temperatury
Przetwornik przetwarza rezystancję czujnika PT 100 (PT 1000) na sygnał prądowy 4-20mA lub napięciowy 0-10V. Seria ST-5310 przeznaczona jest do montażu na szynie DIN. Przetwornik z wyjściem prądowym zasilany jest przez pętlę prądową (instalacja dwuprzewodowa). Element pomiarowy (PT100 lub PT1000) podłączany jest trój lub dwuprzewodowo. Przetwornik posiada możliwość kalibracji. Przetwornik znalazł zastosowanie w ciepłownictwie, klimatyzacji i jako element pomiarowy maszyn i urządzeń.
Pobierz
#TELMATIK
ST2610 Przetwornik temperatury
Przetwornik przetwarza temperaturę na sygnał prądowy 4-20mA lub napięciowy 0-10V. Seria ST-2610 przeznaczona jest do montażu naściennego w pomieszczeniach mieszkalnych, magazynach, halach fabrycznych i do pracy na zewnątrz budynków. Przetwornik z wyjściem prądowym zasilany jest z pętli prądowej (dwuprzewodowo).Element pomiarowy (PT100 lub PT1000) nie ulega uszkodzeniu przy przypadkowym kontakcie z wodą. Wysoka dokładność pomiarów i możliwość kalibracji pozwalają na zastosowanie przetwornika wszędzie tam gdzie wymagane są najbardziej rygorystyczne warunki pomiaru. Prosty montaż, optymalna ilość przewodów doprowadzeniowych i estetyka wykonania poszerzają zakres zastosowań urządzenia. Przetwornik znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, w ogrodnictwie i klimatyzacji
Pobierz
#TELMATIK
Pobierz
Adres
ul Księżycowa 20
Telefon
kom. 502-093-233
telmatik@gmail.com